Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Świątynia w pewnym stopniu może przypominać katedrę w Rotterdamie - i jest to efekt jak najbardziej zamierzony przez budowniczych. Neogotycki kościół powstał pod koniec I połowy XIX stulecia. Fundatorem i jednocześnie głównym projektantem przybytku był Karol Gustaw Adolf von Krockow - jeden z członków bodaj najpotężniejszej w tamtym czasie familii w regionie.

Kościół postawiono na planie krzyża o długości 21 i szerokości 12 metrów. Świątynia jest orientowana, tzn. z częścią prezbiterialną zwróconą dokładnie na wschód. Wejście główne po stronie zachodniej “osłaniają” charakterystyczne, przypominające zamkowe baszty dwie wieże. W świątyni wciąż znajduje się mauzoleum rodziny von Krockow.

Część wykorzystywanego do liturgii wyposażenia była starsza od świątynnych murów. Z XVIII wieku pochodziły m.in. procesyjny krucyfiks, chrzcielnica, ambona czy organy. Większość niestety splądrowano w trakcie i zaraz po zakończeniu walk II Wojny Światowej. Z nowszych elementów warto wyróżnić parawanowy ołtarz główny oraz towarzyszące mu obrazy, przedstawiające św. Wojciecha i św. Piusa X.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej - a przed przejęciem przez katolików w 1946 r. pod wezwaniem Świętego Krzyża - postawiono w miejsce kamiennej świątyni z wieżą krytą gontem, wybudowanej 1498 r. Pierwszy chrześcijański przybytek w tym miejscu wzniesiono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku z drewna.

Dodaj opinię

Ślad Niderlandów, doskonale świadczący o skomplikowanej historii Pomorza - świątynia wzorowana (głównie w warstwie planu krzyża) na katedrze w Rotterdamie. Neogotycki kościół zaprojektował Karol G.A. von Krockow, sfinansowaną przez niego budowę ukończono w 1850r. Przybytek wyróżnia się m.in. dwiema wieżami obok wejścia i urodą obrazów przy ołtarzu głównym.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zobacz gdzie w Karwi zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij