Rezerwat Źródliska Czarnej Wody

Obszar ochrony wyjątkowo cennego przyrodniczo obszaru Wysoczyzny Żarnowieckiej. Rezerwat powołano do życia w 1999 roku, obejmuje on swoim zasięgiem niewiele ponad 50 hektarów powierzchni. Główną przyczyną jego utworzenia była niezwykła szata roślinna.

Na pewnym odcinku górnego biegu Czarnej Wody - przybrzeżnej rzeki uchodzącej do morza przy wschodnich rubieżach Karwi - można napotkać wiele różnych gatunków. W tym takich, które najczęściej występują w rejonach podgórskich. Zaliczają się do nich m.in. tojeść gajowa i widłak wroniec. Na uwagę miłośników botaniki zasługują także stokłosy Benekena i listery jajowate. Wśród przedstawicieli lokalnej fauny warto wyróżnić rzęsorki mniejsze - niewielkie ssaki ryjówkowate.

Rezerwat znajduje się na terenie podmokłych łąk i lasów w dolinie rzeki, pomiędzy kilkoma małymi osadami: Robakowskim Młynem, Świecinem, Trzema Młynami oraz Karlikowem. Łęgi wokół Źródliska Czarnej Wody określa się jako jesionowo-olszowy - choć występują tutaj także buki, dęby i graby. Podłoże dla tak zróżnicowanych drzew, krzewów, krzewinek i traw tworzą w znacznej mierzy gleby nawapienne.

Dodaj opinię

Teren o powierzchni niespełna 51 hektarów, objęty ochroną od 1999 roku z powody rzadkiej szaty roślinnej, charakteryzującej się dużym zróżnicowaniem gatunkowym. W dolinie górnego biegu rzeki rosną m.in. widłaki wrońce, tojeści gajowe, listery jajowate, stokłosy Benekena czy buki, graby i dęby. Część z nich (2 pierwsze) jest typowa dla rejonów podgórskich.

Rezerwat Źródliska Czarnej Wody warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio filmowanie Jelenia Góra

Rezerwat Źródliska Czarnej Wody adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Źródliska Czarnej Wody, zobacz gdzie w Karwi zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Źródliska Czarnej Wody.
  • Ulica
    Świecino
    Rezerwat Źródliska Czarnej Wody mieści się przy ulicy Świecino w Karwi
  • 84-110 Krokowa
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Źródliska Czarnej Wody opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij